• slide-0002
  • slide-0001
  • slide-0001

Codzienna pielęgnacja i higiena twarzy.

Od czego zacząć ?

Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy zaczyna się od określenia rodzaju naszej skóry a stosowane przez nas kosmetyki powinny być dobrane do problematyki i niedoskonałości naszej skóry. To szczegółowa troska, która powinna łączyć zarówno działania produktów, jak i bazować na czynnościach wykonywanych względem twarzy. Pielęgnacja twarzy to w dużej mierze prawidłowa dieta oraz śledzenie jej potrzeb.

Oczyszczanie- pierwszy krok.

Codzienna pielęgnacja powinna zaczynać się od mycia twarzy czyli oczyszczania – demakijażu twarzy. Demakijaż twarzy to dokładne oczyszczenie skóry z kosmetyków, sebum oraz zanieczyszczeń środowiska. Jest obowiązkową i nieodzowną czynnością pielęgnacyjną. Powinien być wykonany tak samo skrupulatnie jak wykonywany jest makijaż. Największym przewinieniem jakie możemy zafundować skórze to pozostawienie na noc na jej powierzchni kolorowych kosmetyków oraz sebum i zanieczyszczeń. Brudna skóra nie ma zdolności regeneracji, a ta najintensywniej odbywa się w nocy. W wyniku nieoczyszczonej skóry wszystkie aplikowane produkty nie są przyswajane a co najgorsze powoduje to proces starzenia. Aby temu zapobiec należy korzystać z delikatnych preparatów, które łagodnie a jednocześnie skutecznie oczyszczą skórę np. żele, pianki do twarzy, płyny micelarne. Do oczyszczania twarzy powinien być zastosowany preparat, który jest rozpuszczalnikiem zarówno dla substancji hydrofilnych, jak i lipofilnych oraz o odczynie zbliżonym do pH skóry ludzkiej.

Tonizacja- następnie

Drugim krokiem w prawidłowej pielęgnacji twarzy jest tonizacja, która polega na przywróceniu skórze właściwego pH. Naturalne pH naszej skóry jest kwaśne i wynosi 5,5, a jego właściwe utrzymanie zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów. Cenionymi kosmetykami przeznaczonymi do tego celu są toniki i hydrolaty. Toniki poza przywracaniem skórze odpowiedniego pH w zależności od rodzaju cery mają działanie antybakteryjne, przeciwłojotokowe, zmniejszają skłonność skóry do powstawania zaskórników, łagodzą podrażnienia, odświeżają i rozświetlają cerę, ścigają pory.

 Co to jest hydrolat?

Hydrolaty, inaczej wody kwiatowe powstają jako uboczny produkt wytwarzania olejków kwiatowych. Hydrolaty również można dopasować do rodzaju skóry i problemów z którymi się trudzimy. Wybór hydrolatów jest spory a najpopularniejsze to: hydrolat różany przeznaczony do cery naczynkowej, wrażliwej dojrzałej; hydrolat oczarowy do cery wrażliwej, problematycznej, dojrzałej i tlustej ,a także hydrolat neroli do cery mieszanej i tłustej. Po właściwie wykonanym demakijażu skóra jest gotowa do przyjęcia substancji czynnych zawartych w kremach

Nawilżanie- dalej

Niezależnie od tego z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia nasza twarz domaga się odpowiedniej dawki nawilżenia. Nawilżanie skóry musi być dostosowane do indywidualnych cech naszej skóry. Na prawidłowe funkcjonowanie skóry ogromny wpływ ma stopień jej nawilżenia, a jej elastyczność zależy od zawartości wody w warstwie rogowej. O zdolności absorbowania wody przez naskórek decydują przede wszystkim zawarte w warstwie rogowej substancje higroskopijne tworzące tzw. NMF– naturalny czynnik nawilżający. Substancje te dzięki właściwościom higroskopijnym absorbują wilgoć z powietrza jak i wodę z głębszych warstw skóry. Przed ich wymyciem zabezpiecza znajdująca się na całej powierzchni ciała warstwa lipidowa. Zapewnia ona w sposób naturalny odpowiednie nawilżenie skóry.

Ile procent wody znajduje się w skórze?

Około 20% wody zawartej w organizmie ludzkim znajduje się w skórze, z czego blisko 70% w skórze właściwej a 13% w zewnętrznych warstwach naskórka. Intensywnego nawilżenia będzie potrzebować skóra sucha a jej pielęgnacja polega na stosowaniu preparatów kosmetycznych zapewniających skórze nie tylko odpowiednią ilość wody, ale również zdolność do zatrzymywania jej w skórze. Celem jest przywrócenie naturalnego mechanizmu nawilżania. W przypadku skóry suchej wykorzystuje się dwie metody jej nawilżania. Pierwsza to wytworzenie na powierzchni skóry warstwy okluzyjnej (ochronnej), zapobiega ona nadmiernej utracie wody z naskórka i wspomaga jego prawidłowe nawilżanie. Substancje filmogenne w normalnych warunkach nie wchłaniają się w naskórek tylko tworzą cienką warstwę filmu na powierzchni skóry. Film ten ma za zadanie zatrzymywać wodę. Substancje, które wykazują się takim działaniem to: oleje roślinne, mineralne, woski, ceramidy, kwasy tłuszczowe oraz białka takie jak kolagen i elastyna. Druga metoda to nawilżanie skóry poprzez hydratacje. Jest to zastosowanie w preparacie kosmetycznym związków higroskopijnych, które zapobiegają utracie wody wiążąc ją w skórze. Substancje, które ujawniają takie działanie to: kwas hialuronowy, gliceryna, glikole, a także mleczany, mocznik, aminokwasy- czynniki NMF.

A co z innymi rodzajami cery?

Pielęgnacja pozostałych rodzajów cery polega głównie na zastosowaniu odpowiednich do rodzaju skóry kremów nawilżających. Preparaty stosowane na dzień powinny mieć lżejszą konsystencję i zawierać ochronę przeciwsłoneczną o wartości SPF minimum 15, a w okresie dużego nasłonecznienia nawet 50+. Ważne, aby chroniły również przed promieniowaniem UVA. Kremy na noc pełnią inne funkcje i posiadają inny skład. Powinny być bardziej treściwe i odżywcze, gdyż to właśnie w nocy następuje skuteczna regeneracja i odbudowa skóry. Nawadnianie jest bardzo ważne , gdyż reguluje wszystkie procesy zachodzące w skórze, które warunkują jej piękny, promienny wygląd i zdrową kondycję. Należy pamiętać o odpowiednim zastosowaniu kremu do twarzy latem i zimą. Latem nawilżamy skórę, natomiast zimą nie zapominajmy o jej natłuszczaniu, by mogła ona lepiej chronić się przed niekorzystnym działaniem niskich temperatur czy mroźnego wiatru. Zabiegiem uzupełniającym pielęgnację twarzy, który koniecznie musi być wcielony w życie jest regularne stosowanie peelingu.

Peeling- jako zabieg uzupełniający

Peeling twarzy to doskonały sposób na pozbycie się martwego naskórka. Polega na złuszczaniu naskórka i powinno odbywać się systematycznie dwa razy w tygodniu. Zabieg ten w wyniku eliminacji martwych komórek naskórka zmniejsza podatność na pojawienie się zaskórników i wygładza skórę twarzy. Wyróżniamy peeling mechaniczny, enzymatyczny i chemiczny a jego rodzaj dostosowuje się do typu cery.

Dostosuj rodzaj peelingu to rodzaju cery.

Do cery tłustej można zastosować preparat gruboziarnisty, tutaj substancjami ścierającymi są najczęściej pestki owoców lub korund. Do złuszczania martwego naskórka przy cerze mieszanej wykorzystywać należy przede wszystkim peeling enzymatyczny. Jedynie w strefie T można użyć peelingu drobnoziarnistego albo maskę peel-off. Przy skórze suchej i wrażliwej regularny peeling może być powodem podrażnienia skóry. Im skóra jest bardziej problematyczna tym peeling powinien być delikatniejszy i rzadszy.

Codzienna pielęgnacja i higiena twarzy

 Maseczka, jaka jest jej rola ?

Kolejnym etapem nieodzownym w pielęgnacji skóry twarzy jest maseczka. Jej naturalne i delikatne działanie dogłębnie oczyszcza i odżywia skórę. Powoduje, że jest ona rozświetlona i zregenerowana dając realne ukojenie zmęczonej twarzy. Każda maseczka działa odżywczo jednak dzięki kompozycji dodatkowych składników aktywnych może również działać nawilżająco, przeciwzapalnie czy przeciwzmarszczkowo. Tutaj również należy zwrócić uwagę na odpowiednie  dobranie tego kosmetyku do rodzaju naszej skóry. Od niej zależy również częstotliwość stosowania maseczek.

Jakie maseczki stosować ?

Przy skórze suchej sprawdzi się maseczka głęboko nawilżająca oparta na algach natomiast przy skórze tłustej oczyszczająco- matująca. Maseczki przeznaczone do cery tłustej zawierają najczęściej węgiel aktywny, glinkę zieloną, zieloną herbatę, cynk, drzewo herbaciane. Do skóry mieszanej idealna będzie maska z glinką, która między innymi oczyści nadmiar sebum i usunie toksyny. Trzeba jednak pamiętać, aby rodzaj glinki dobrać do odpowiedniej strefy. W strefie U, gdzie skóra jest przesuszona wskazane jest zastosowanie glinki różowej, białej lub fioletowej, a w strefie T dobrze sprawdzi się glinka zielona i żół.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Dbaj świadomie o swoją skórę. Pamiętaj więc, że te podstawowe kroki domowej pielęgnacji skóry to proces całoroczny, który powinien stać się rytuałem i przynosi efekty tylko wtedy, gdy jest wykonywany kompleksowo, przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków. Zatem systematycznie przeprowadzany opóźnia proces starzenie się skóry i sprawia, że ma ona młody i zdrowy wygląd.

ZAPISZ SIĘ ONLINE


ZADZWOŃ

+48 663 487 517


NAPISZ

anetta.pol@wp.pl


al. Jana Pawła II 3A
80-462 Gdańsk
pn.-pt.: 9:00-18:00; sob.: 9:00-14:00