Jak powstaje i czym jest cellulit?
Cellulit jest schorzeniem XXI wieku, które błyskawicznie się rozwija. Problem, ten w 90% dotyczy kobiet powyżej 20 roku życia, mężczyźni poruszeni tą nieprzyjemnością liczą niewielką ilość. Dolegliwość ta jest bardzo kontrowersyjna i trudna do wyleczenia, a dążenie do likwidacji cellulitu wciąż wzrasta.
Inaczej Lipodystrofia
Cellulit inaczej lipodystrofia to problem estetyczny i ujawnia się w miejscach nagromadzenia tkanki tłuszczowej. U kobiet powstaje w okolicy bioder, brzucha, pośladków, zewnętrznych części ud, wewnętrznych powierzchni kolan, pleców w okolicy łopatek oraz ramion. U mężczyzn to głównie okolica karku i brzucha.
To nie tylko problem estetyczny
Lipodystrofia to dysfunkcja tkanki tłuszczowej polegająca na zmianach obrzękowych, włóknieniowych i stwardnieniowych tkanki podskórnej. W wyniku tego schorzenia tworzą się zmiany w obrębie tkanki tłuszczowej i mikrokrążenia, są one efektem zaburzeń przepływu krwi i chłonki. To natomiast prowadzi do stwardnienia włókien tkanki łącznej. Jest to degeneracja, która tworzy zmiany w obrębie tkanki podskórnej. Naczynia krwionośne i chłonne uciskane przez powstające zmiany zaburzają ukrwienie i kolejność procesów metabolicznych w skórze i tkance podskórnej. Dochodzi do jej uszkodzenia, które uwidacznia się jako chropowata, nierówna powierzchnia. Zmiany te dotyczą zarówno osób otyłych, jak i z prawidłową masą ciała. Skóra zmienia swój wygląd, staje się wiotka, mało elastyczna i gąbczasta. Jest specyficznie pofałdowana, widoczne są na niej liczne dołki i wypukłości. Natomiast w zaawansowanym stadium pojawiają się bolesne i nieregularne guzki. Cellulit to efekt zaburzonej dystrybucji składników pokarmowych oraz usuwania produktów przemiany materii.
Co jest przyczyną jego powstawania?
Powstawanie cellulitu u kobiet ma związek z okresem dojrzewania. W tym czasie pod wpływem toczących się zmian hormonalnych dochodzi do rozrostu tkanki tłuszczowej. Estrogeny sprzyjają rozwojowi cellulitu poprzez rozrastanie się fibroblastów produkujących włókna kolagenowe. Ta reorganizacja prowadzi do włóknienia i twardnienia tkanki łącznej tworząc mikro i makroguzki. To one w wyniku ucisku na naczynia krwionośne są przyczyną zaburzenia mikrokrążenia.
U mężczyzn najczęstszą przyczyną powstawania cellulitu jest dysfunkcja w wydzielaniu androgenów i leczeniu raka prostaty estrogenami.
Jak go rozpoznać ?
Biorąc pod uwagę sposób powstawania cellulitu, wyodrębniamy cellulit:
- Wodny (twardy)
- Tłuszczowy (miękki)
- Cyrkulacyjny (połączenie cellulitu wodnego i tłuszczowego)
Cellulit wodny odznacza się nadmiernym gromadzeniem wody w organizmie. Występuje u kobiet, które nie są otyłe, mają zrównoważoną wagę, a tkanki nie straciły elastyczności. Zaburzenia w pozbywaniu się nadmiaru wody mogą spowodowane być nieodpowiednią dietą bogatą w sól, a także cyklem hormonalnym. W przypadku cellulitu wodnego skóra jest sucha, a nawet szorstka a nawet mogą tworzyć się rozstępy. W przypadku zmiany pozycji ciała struktura skóry nie zmienia się.
Cellulit tłuszczowy jest luźny i z reguły jest udręką kobiet związanych z otyłością. Rozwija się w głębokich warstwach skóry właściwej i tkance podskórnej. Jest wynikiem braku rozpadu cukrów i tłuszczów gromadzonych w komórkach tłuszczowych. Cellulit miękki jest dobrze widoczny i odsłania się przy każdej zmianie pozycji ciała.
Stadia tworzenia się cellulitu
Opierając się na obserwacji skóry, badaniach termograficznych oraz teście szczypania można wyróżnić kilka stadiów rozwojowych cellulitu. Obrazują one stopień zaawansowania i drogę powstawania.
I stopień (stadium obrzękowe) -skóra ma wygląd naturalny. Podczas leżenia i stania jest gładka, przez co cellulit jest prawie niewidoczny. Jednak po ściśnięciu fałdu skóry pojawia się efekt skórki pomarańczy. Między komórkami tłuszczowymi pojawia się płyn obrzękowy.
II stopień (stadium włóknienia)- skóra jest mniej elastyczna. Powierzchnia skóry podczas leżenia wydaje się gładka natomiast podczas stania widoczne są pofałdowania i nierówności. W tym stadium dochodzi do zastoju w krążeniu i niedotlenienie tkanek, a także zaczynają tworzyć się skupiska patologicznych komórek tłuszczowych.
III stopień (stadium stwardnienia)– skóra ewidentnie mało sprężysta. Zaczynają powstawać mikroguzki, tkanka łączna twardnieje i postępują zaburzenia w mikrokrążeniu oraz wymianie krew-komórki. Podczas dotyku wyczuwalne są ziarnistości i odczuwalny bolesność przy ucisku.
IV stopień (makroguzki)– pogłębienie stadium III. W wyniku połączenia licznych mikroguzków, skóra ma typowe zgrubienia cellulitowe widoczne w każdej pozycji ciała. Zauważalny jest zanik budowy typowej tkanki, sylwetka zdeformowana- powierzchnia skóry objęta cellulitem przypomina kalafior. Guzki są bolesne, a temperatura ciała w tym miejscu obniżona.
Styl życia i przyczyny fizjologiczne
Nie udowodniono stanowczo, jakie czynniki powodują tworzenie się cellulitu. Na pewno na jego rozwój wpływa styl życia i przyczyny fizjologiczne. Wśród nich uwzględnia się głównie:
- Płeć (najczęściej u kobiet)
- zaburzenie krążenia krwi i limfy
- nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej
- nadmierne gromadzenie się szkodliwych produktów przemiany materii
- podłoże genetyczne
- zaburzenia hormonalne, menopauza, antykoncepcja hormonalna
a także:
- nieprawidłowa dieta bogata w węglowodany i tłuszcze zwierzęce natomiast uboga w witaminy, błonnik i mikroelementy
- otyłość, chociaż cellulit występuje również u osób szczupłych
- brak ruchu, siedzący tryb życia
- noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokich obcasach
- palenie papierosów i spożywanie używek (alkohol, kawa)
- śródziemnomorska budowa ciała- wąskie ramiona i szerokie biodra.
Istnieją metody zwalczania cellulitu
Zmagania z cellulitem to długotrwały i złożony proces. Ponieważ na jego powstanie składa się wiele przyczyn, nie ma jednej rzetelnej metody, która zagwarantuje całkowite jego usunięcie. Należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych, odpowiednim nawadnianiu organizmu i aktywności fizycznej. Często sięgamy po drogie produkty kosmetyczne, które w rzeczywistości nie spełniają naszych oczekiwań. Dlatego warto działania te wspomóc profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi, które w dużej mierze pozwolą uzyskać wymarzony efekt. Do najskuteczniejszych zabiegów likwidujących cellulit zalicza się:
- masaż podciśnieniowy
- mezoterapia bezigłowa
Masaż podciśnieniowy to urządzenie, które stosuje się w zwalczaniu defektów i zmian całego ciała również twarzy. Podczas całego zabiegu wykorzystane jest podciśnienie, a procedura ta jest bezinwazyjna i nie wymaga rekonwalescencji. Ogromną zaletą masażu podciśnieniowego jest redukcja tkanki tłuszczowej, wygładzenie i ujędrnienie skóry i zwalczanie cellulitu. Zabieg obejmuje dwa etapy. Pierwszy to drenaż limfatyczny, który pobudza głębokie warstwy skóry i działa bezpośrednio na krążenie limfatyczne. Usprawnienie przepływu limfy wpływa pomyślnie na redukcję cellulitu. W wyniku szybszego przepływu limfy, między tkankami zachodzi korzystniejsza wymiana płynów, co prowadzi do oczyszczenia organizmu z zanieczyszczeń i toksyn. Drenaż działa również pozytywnie na poprawę krążenia, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk. Drugi etap to Focus, a jego rolą jest zapobieganie określonemu problemowi jakim, w tym przypadku jest cellulit.
Mezoterapia bezigłowa jest to postęp w medycynie estetycznej. Tutaj najistotniejsze jest zjawisko elektroporacji. W tym przypadku używa się fali elektromagnetycznej, występującej pod postacią impulsów. Zabieg ten jest bezbolesny i bezinwazyjny. Efektywnie odżywia skórę i umożliwia wtłaczanie substancji aktywnych w głąb skóry właściwej i tkanki podskórnej. Substancje aktywne najczęściej wykorzystywane w mezoterapii to kofeina, krzemionka czy wyciąg z liści karczochów i rutyny. Dawki składników aktywnych podawane są śródskórnie w określone miejsca, w tym przypadku objęte cellulitem. Według specjalistów łączenie tej metody z masażem próżniowym przynosi ogromne rezultaty.
A co z kosmetykami antycellulitowymi?
Pamiętajmy, aby wybierając kosmetyki antycellulitowe do pielęgnacji ciała zwrócić uwagę na ich skład. Powinny one zawierać substancje ułatwiające przepływ krwi i limfy oraz uszczelniające śródbłonek naczyń o działaniu przeciwobrzękowym. Najpopularniejsze to:
- algi brunatne
- miłorząb japoński
- kasztanowiec zwyczajny
- mniszek lekarski
- szałwia lekarska,
- lukrecja,
- glony-Laminaria digtiat
W preparatach antycellulitowych zazwyczaj wykorzystuje się wyciąg z listownicy brunatnej oraz morszczynu pęcherzykowatego. Posiadają one sporą ilość jodu, który korzystnie wpływa na gospodarkę tłuszczową organizmu oraz redukcję masy ciała. Natomiast odżywczo na skórę działa spirulina. Poprawia ona ukrwienie i koloryt skóry oraz nawilża i ujędrnia ją. Dzięki stymulacji rozpadu tłuszczów zapobiega powstawaniu cellulitu.
Nie zawsze wystarczą działania zapobiegawcze
Cellulit, zwłaszcza w zaawansowanym stadium może wskazywać na niekorzystne i groźne dla organizmu zmiany chorobowe np. żylaki czy tworzenie się zakrzepów. Dlatego bardzo istotne jest podjęcie leczenia, które w tym przypadku wymaga kompleksowego działania w trzech kluczowych kierunkach: lipolizy, odbudowy skóry i mikrokrążenia.
Dużo zależy od Ciebie
Cellulit nie jest wyłącznie defektem kosmetycznym, ale także objawem ogólnego pogorszenia stanu zdrowia. Pomimo, że jest to choroba wieloczynnikowa, istnieją również czynniki w pełni zależne od nas. Najistotniejsze to
- prawidłowo zbilansowana dieta
- regularny wysiłek fizyczny
- systematyczna pielęgnacja ciała, mająca na celu ujędrnienie skóry.