• slide-0002
  • slide-0001
  • slide-0001

Starzenie się skóry i tkanki podskórnej. Jak spowolnić ten proces?

Skóra jest największym narządem ludzkim, pokrywający całe ciało. Jej całkowita powierzchnia wynosi od 1,5-2 m2, a waga u dorosłego człowieka od 4,5 kg-5,5 kg. Skóra ma budowę warstwową, tworzą ją: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Pełni funkcje ochronne (bierne) oraz wydzielnicze i czuciowe (czynne).

Dlaczego skóra się starzeje?

Mechanizm starzenia się skóry jest nieuniknionym, naturalnym procesem nasilającym się z wiekiem i dotyczy całego organizmu. Skóra zaczyna się starzeć już po 25 roku życia, a po trzydziestce proces starzenia nabiera tempa. Zmniejsza się biologiczna aktywność komórek organizmu, a to przekłada się na zwolnienie tempa procesów regeneracyjnych między innymi produkcji kolagenu i elastyny. Spowolnieniu ulega metabolizm komórkowy, natomiast zdolność naskórka do odnowy jest coraz słabsza. Należy pamiętać również o niszczącej mocy wolnych rodników, które nieprzerwanie osłabiają przede wszystkim DNA i  elementy komórek. W efekcie skóra staje się wiotka, mało elastyczna, a zauważalne na niej linie ulegają pogłębieniu, powodując zmarszczki.

Rodzaje zmarszczek

Zmarszczki to typowy wizerunek starzejącej się skóry. Znajdują się głównie na twarzy szyi i dekolcie, widoczny jest także brak elastyczności i wiotkość skóry dłoni. Zależnie od ich głębokości rozróżnia się zmarszczki powierzchowne i głębokie.

Zmarszczki powierzchowne tzw. „kurze łapki”, najliczniej występują w okolicy oczodołów.

Zmarszczki głębokie, czyli pionowe lub poziome bruzdy powyżej 0,5 mm tworzą się na czole, szyi i dolnej partii twarzy. Proces tworzenia się zmarszczek najsilniej widoczny jest w okolicy oczodołów i dolnej partii twarzy.

Niestety jest to rozpoznawalne                                                                            

Jednocześnie z wiekiem następuje spowolnienie procesu syntezy fibroblastów. To one odpowiadają za  produkcję elastyny i kolagenu nadając skórze jędrność, elastyczność, sprężystość i gęstość. Obniża się również  zawartości tkanki tłuszczowej. Skóra staje się sucha, blada i pojawiają się widoczne gołym okiem rozszerzone naczynka. Zauważalne są przebarwienia, wynikające z wadliwego procesu melanogenezy oraz teleangiektazje tzw. pajączki, jako efekt kruchości naczyń krwionośnych. Natomiast po 60 roku życia w procesie starzenia się skóry zaczynają pojawiać się zmiany starcze, stany przedrakowe,                                             a także rak podstawnokomórkowy i kolczystokomórkowy.

Icoone Laser Med 2 zabieg ujędrniający na twarz

Czynniki i typy starzenia się skóry?

Starzenie się skóry jest procesem złożonym i wpływają na niego różne czynniki. W zależności od przyczyn wyodrębnia się kilka typów starzenia skóry.

Starzenie mimiczne. Może być zauważalne już w wieku 25 lat, szczególnie przy mocnej mimice. Jest to wiek, w którym spada produkcja lipidów w naskórku przez co skóra jest mniej nawilżona, ale jeszcze nie pozbawiona właściwości regeneracyjnych.

Starzenie wewnątrzpochodne (chronostarzenie). Jest to proces częściowo zaprogramowany w genach i związany ze zmianami zachodzącymi w organizmie z wiekiem. Cechą wewnątrzpochodnego starzenia się skóry jest jej zwiotczenie oraz procesy zanikowe. Mimo, że fizjologiczne starzenie się organizmu powiązane jest z upływem czasu, bywa często, że wiek metrykalny znacznie odbiega od wieku biologicznego.

Starzenie zewnątrzpochodne (fotostarzenie) w większym stopniu zależy od czynników zewnętrznych, przede wszystkim od promieniowania UV. Dlatego natychmiast zauważalne jest na tych partiach ciała, które są ciągle wystawiane na słońce: twarz, szyja, dekolt i dłonie.  80 % cech charakterystycznych dla starzenia się skóry, które stają się widoczne przed 50 rokiem życia, to niestety efekt fotostarzenia. Powoduje ono przyspieszoną degenerację kolagenu, co prowadzi do utraty jędrności, sprężystości skóry i pojawienia się zmarszczek. Poza tym promienie słoneczne uwalniają reakcje rodnikowe, które są przyczyną stanów zapalnych i przedwczesnego starzenia się nie tylko skóry, ale i całego organizmu. Razem z destrukcyjnym wpływem promieni UV idą w parze zmiany zachodzące w skórze z wiekiem.                                                                                                           

Starzenie hormonalne (menopauzalne). U kobiet starzenie się skóry łączy się bezpośrednio z okresem menopauzy, w wyniku ubytku estrogenów.

Dlaczego nie chcemy się starzeć?

Starzenie się skóry jest procesem dotyczącym wszystkich warstw skóry, a jej stan i wygląd zdecydowanie wywiera wpływ na atrakcyjność.    

Jakie są efekty starzenia?

Najbardziej niepożądanym efektem procesu starzenia się skóry jest jej wiotkość i utrata jędrności.    

Przyczyny wiotkości skóry

Wraz z wiekiem spowalnia się metabolizm i transport produktów przemiany materii w organizmie. W następstwie tego do skóry dostarczana jest mniejsza ilość składników odżywczych,  a to spowalnia jej samoregulację. Skóra traci swój młodzieńczy wygląd, jest mniej gęsta i gładka. Tutaj największą rolę odgrywają fibroblasty, których synteza i aktywność jest osłabiona w wyniku starzenia się skóry. Fibroblasty ulegają sporym dysfunkcjom, a co za tym idzie spowolniony jest procesu syntezy włókien elastynowych i kolagenowych. Niedobór elastyny i kolagenu powoduje utratę sprężystości, elastyczności i jędrności skóry.

Jędrność skóry to kolagen i elastyna

Ogromny wpływ na jędrność skóry ma jakość wiążącej ją tkanki łącznej, która zbudowana jest przede wszystkim z kolagenu i elastyny. To te białka przechodząc przez wszystkie warstwy skóry formują rusztowanie dla tworzących ją elementów. W przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia włókien tkanki łącznej, jej wytrzymałość na rozciąganie maleje, a oddziaływujące na nią bodźce doprowadzają do coraz to większego jej rozciągnięcia.

W skutek procesu starzenia organizmu włókna tracą swoje właściwości, pogarsza się ich jakość, zmniejsza się też ich ilość i objętość. Zmiany te powodują utratę zdolności do dynamicznego nawrotu do swojej pierwotnej formy po rozciągnięciu. Tkanka łączna nie radzi sobie tak doskonale z utrzymaniem rusztowania innych struktur. Waga gruczołów sutkowych lub tkanki tłuszczowej powodują ściąganie w dół struktur skórnych i opadnięcie ciała.

Co dzieje się ze skórą twarzy?                                                                                                                                                           

Skóra twarzy delikatnie różni się budową od skóry reszty ciała. Ponieważ jest ona naszą wizytówką w aktywności społecznej niezmiernie ważne jest utrzymanie jej jak najdłużej, w jak najlepszej kondycji.

A co z włóknami tkanki łącznej?

Prawdopodobnie dlatego włókienka tkanki łącznej między mięśniami twarzy a skórą są krótsze by ich połączenie było wyjątkowo trwałe. Wpływ wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, głównie promieniowania UV powoduje, utratę właściwości włókien tkanki łącznej. Ich naprężenie jest coraz mniejsze przez co same stają się podatne na rozciąganie. W wyniku działania sił grawitacji na słabą strukturę włókien, skóra i tkanki podskórne zaczynają opadać.                                                                   

Nieszczęsna 40-stka

Przełom następuje po 40 roku życia. Zmienia się owal twarzy, zaczynają opadać policzki tworząc tzw. chomiki i systematycznie zanika tkanka tłuszczowa. Uwidacznia się to redukcją objętości policzków, obszaru wokół skroni, opadaniem powiek i brwi oraz zarysowaniem tzw. doliny łez (bruzdy biegnące w dół           od wewnętrznego kącika oka).                                                                                                                   

Powody smutnej i zmęczonej twarzy

  • nieregularny kształt (owal) twarzy,   
  • opadające policzki i kąciki oczu i ust.                                                                                                                   
  • opadające powieki                                                                                                                                                   
  • cienka i wiotka skóra pod oczami                                                                                                                              
  • opadająca skóra na linii żuchwy                                                                                                                           
  • pogłębienie bruzdy nosowo-wargowej                                                                                                              
  • utrata sprężystości skóry nad ustami tzw. „zmarszczki palacza”

Dlaczego po ciąży wiotczeje skóra brzucha?

W czasie ciąży pod wpływem systematycznego powiększania się macicy, skóra poddaje się coraz większemu rozciąganiu. Gdy dojdzie do maksymalnego napięcia, a wzrost macicy nadal trwa na skórze tworzą się rozstępy. Wydaje się, że jędrność tkanek utrzymuje się z uwagi na wprowadzenie ich w fazę maksymalnego napięcia. Jest to pozorne, ponieważ skóra w sposób naturalny nie wraca do swojego stanu sprzed ciąży. Uszkodzenie struktur skóry powoduje utratę jędrności i elastyczności poza tym jest bardziej rozciągliwa.

Jak przyrost masy ciała niszczy tkankę łączną?

Przyrost masy ciała spowodowany jest większą podażą kalorii niż ich zużycie w organizmie. Doprowadza to do stopniowego zwiększania objętości i ilości adipocytów (komórek tłuszczowych), które pełnią funkcje zapasowe w organizmie. Komórki tłuszczowe w tkance podskórnej położone są między włóknami    tkanki łącznej (wewnątrz mikrowakuoli). Ich narastanie prowadzi do zmiany włókien tanki łącznej w wyniku działającego na nie ciśnienia. Włókienka mikrowakuoli  poddane są narastającemu napięciu i lekkiemu rozciąganiu. Na tym etapie włókienka jeszcze spełniają swoje funkcje i nie zostają zniszczone. Redukcja masy ciała umożliwi skórze powrócić do swojego wcześniejszego wyglądu. W przypadku, kiedy stale zwiększamy masę ciała, to siła grawitacji i  napięcie przeniesione na włókna tkanki łącznej powodują uszkodzenie włókienek. Nie zdołają one stawiać oporu sile grawitacji. W efekcie zanika budowa typowej tkanki, są one miękkie i leiste, a skóra ulega zwiotczeniu.

Procesu starzenia się skóry, nie da się zatrzymać, ale można go spowolnić.

Należy pamiętać, że zdolności regeneracyjne i samonaprawczej skóry w procesie starzenia są coraz mniejsze. Odpowiednie kosmetyki, wysypianie się,          prawidłowa dieta i nawadnianie, unikanie promieniowania UV, czy minimalizowanie stresu to podstawa. Czynnikami wspomagającymi przywrócenie prawidłowej regeneracji tkankowej są doceniane zabiegi anti-aging, które spowalniają proces starzenia się skóry.

Jaki zabieg na ujędrnienie i regenerację skóry wybrać?

Przy wyborze zabiegów mających polepszyć jakość skóry wiotkiej trzeba zachować wyjątkową ostrożność. Jej olbrzymia delikatność oraz duże ryzyko zaostrzenie problemu wiotkości dyskwalifikuje pacjenta z szeregu zabiegów z użyciem sprzętu high-tech.              

Zabiegi masażu podciśnieniowego rozwiązaniem dla ujędrnienia skóry wiotkiej

Rewelacyjnym rozwiązaniem dla polepszenia stanu i ujędrnienia skóry wiotkiej jest masaż podciśnieniowy. Urządzenie zostało opracowane ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa zabiegu na skórze wiotkiej.

Masaż podciśnieniowy doskonały do wiotkiej skóry także po schudnięciu

Przyrost masy ciała wiąże się z utratą jędrności i w efekcie wiotką skórą. Aby temu zapobiegać warto korzystać z zabiegów masażu podciśnieniowego. Jest to rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy chcą cieszyć się jędrną i gładką skórą. Zabieg ten opracowany jest również dla osób pragnących zmniejszyć masę swojego ciała w największym stopniu ograniczając efekt wiotczenia skóry podczas chudnięcia.            

Na czym polega wyjątkowość zabiegów icoone laser med?

Patent Roboderm polega na umieszczeniu na rolkach głowicy mikrootworów. Powoduje to, że siła bodźca działającego na tkanki rozkłada się na trzy obszary zamiast jednego. Mikrootwory rolek przyswajając skórę po bokach komory głównej stwarzają, że fałd zasysany jest do niej pod znaczniejszą kontrolą. Minimalizuje to naprężenie mechaniczne wywierane na włókna tkanki łącznej, chroniąc je przed uszkodzeniem i zapobiegając rozciąganiu skóry. Ponadto mikrootwory rolek podczas zabiegu wywołują zjawisko multistymulacji mikropęcherzykowej skóry dostarczając do niej 21 600 stymulacji na minutę pracy. Stymulacja poprzez włókna tkanki łącznej dociera do fibroblastów, pobudzając i prowokując do zwiększenia syntezy kolagenu i elastyny. Ich jakość i ilość w najwyższym stopniu odpowiada za jędrność i napięcie skóry. Podczas zabiegu organizm zostaje zdopingowany do przeprowadzenie zmian naprawczych zwiotczałej skóry. 

Masaż podciśnieniowy pozwala jednocześnie osiągnąć cel na trzy sposoby:

  1. Przyspiesza lipolizę w komórkach tłuszczowych przez co ułatwia redukcję.
  2. Pomaga zmniejszyć objętość komórek tłuszczowych, a to zmniejsza naprężenia działające na otaczające je włókna, zapobiegając ich uszkodzeniu.
  3. Stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, usprawniając procesy naprawcze tkanki łącznej, poprawiając jej jakość.

 

Nigdy nie jest za wcześnie i nigdy za późno 

Regeneracja skóry odbywa się co 28 dni, jednak wraz z wiekiem proces ten spowalnia, dlatego potrzebuje ona dopasowanych bodźców, aby jak najdłużej zachowała młody i witalny wygląd. Podsumowując zabieg ten poprawia stan i kondycje skóry, która uległa zwiotczeniu. Poza tym co więcej  może działać profilaktycznie opóźniając wiotczenie zachodzące w wyniku starzenie skóry lub gwałtownych zmian masy ciała.   

 

Zadzwoń do nas +48 663 487 517 i umów się na zabieg.

 

 

ZAPISZ SIĘ ONLINE


ZADZWOŃ

+48 663 487 517


NAPISZ

anetta.pol@wp.pl


al. Jana Pawła II 3A
80-462 Gdańsk
pn.-pt.: 9:00-18:00; sob.: 9:00-14:00